4 Nisan 2020, Cumartesi
img

27 MART 2020 GÜNDEMİ

* İnfaz düzenlemesinde siyasi tutukluların kapsam dışı bırakılmak istenmesinin eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirten Mardin Barosu Başkanı İsmail Elik, hükümetin hazırladığı taslağı “ayrımcı” olarak nitelendirdi. 

* Koronavirüse karşı halka Kürtçe, Türkçe ve Arapça çağrılar yapan Siirt Belediyesi, dezenfekte çalışmalarının yanında yurttaşların sağlığını korumak için 42 parkı kapattı. 
 
* Edirne Cezaevi’nde tutuklu Hüseyin Aydın’ın annesi Fikriye Aydın, infaz düzenlemesinin çocuğunu da kapsaması gerektiğini belirterek, “Tecavüz suçluları ve uyuşturucu satanlar bırakılıyor. Peki, bizim çocuklarımız neden bırakmıyorlar” diye sordu.
 
* Koronavirüs salgınının yayılmasıyla birlikte kamuoyunda endişe yaratan cezaevlerinin durumu kritik bir hal aldı. İHD’nin verilerine göre, Ege Bölgesi’ndeki cezaevlerinde 269 hasta tutuklu risk altında. 
 
* Koronavirüs salgınıyla birlikte turizm ve perakende sektörlerindeki binlerce çalışan, işten çıkarma ve ücretsiz izin dayatmasıyla yüz yüze kaldı. Sektördeki sendika temsilcileri, salgının işverenler tarafından fırsata çevrildiğini ifade etti.
 
* HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, kayyım atamalarına tepki göstererek, “Kürt düşmanlığına tekabül eden bu politikaları kabul etmeyeceğiz” dedi. 
 
* Adana’da sosyal medya üzerinden bir araya gelen gençler, koronavirüse karşı 6 farklı mahallede dayanışma ağı kurdu. 
 
* HDP’nin yerel seçimlerde kazandığı 65 belediyeden 6’sının eşbaşkanına “KHK’den ihraç edildiği” gerekçesiyle mazbata verilmezken, 40’ına ise kayyım atandı. Seçimin üzerinden bir yıl geçmeden HDP’li belediyelerin sayısı 18’e düşürüldü.
 
* İnfaz düzenlemesine tepki gösteren kadın örgütleri, cinsel suçluların infaz indirimi kapsamına alınmasını kabul etmediklerini söyledi.
 
* Koronavirüs salgınıyla mücadele edilirken HDP’li belediyelere kayyım atanmasını eleştiren AKP’nin kurucu isimlerinden Fatma Bostan Ünsal, yapılan son kayyım atamaları için “Akılla izah edilebilir hiçbir yanı yok” dedi.
 
* OECD verileri ile resmi makamlardan yapılan açıklamalardan elde edilen bilgilere göre Türkiye’de polis başına 211, jandarma başına 92, doktor başına ise 498 kişi düşüyor. Bu veriler ışığında Türkiye sağlık alanında OECD ülkeleri arasında son sırada yer alırken, askeri alanda da başı çekiyor. 
 
* Koronavirüs nedeniyle toplumun kıyımla karşı karşıya kaldığı uyarısında bulunan HDP Örgütleme Komisyonu Eş Sözcüsü Özlem Gündüz, “Toplumun temel ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli alt yapı hazırlanarak, sokağa çıkma yasağı ilan edilmelidir” dedi.
 
* İktisatçılar arasında başlayan para basma tartışmalarının daha ağır sonuçlar yaratacağına işaret eden ekonomist Mustafa Sönmez, ülkede hem arz hem de talep krizi olduğunu ve işçinin, emekçinin, tüketicinin desteklenmesi gerektiğini söyledi.
 
* Farklı tarihlerde çıkarılan KHK’ler ile görevlerinden ihraç edilen SES üyesi sağlık çalışanları, Türkiye’ye yayılmaya devam eden Kovid-19 salgınının halkın sağlığını daha fazla tehlikeye girmeden bir an önce görevlerine iade edilmelerini talep ederek, “Böylesi zorlu bir süreçte yer alarak yaşatmak istiyoruz” dedi. 
 
* Yaşlılar üzerinde yapılan abartılı vurgunun, korunması gereken kitleyi hedef tahtasına oturttuğuna vurgu yapan psikolog Sedat Yağcıoğlu, algının değiştirilmesi gerektiğini belirterek, “Aksi taktirde bu süreçte yaşlılara yönelik ayrımcılığın en zorlu psikolojik etkileri, düşmanlaştırma ve yalnızlaştırma olacaktır” dedi.
 
* Koronavirüs salgınına rağmen çalışmak zorunda olduğunu ifade eden, 35 yıldır geçimini kuşyemi satarak sağlayan 54 yaşındaki Gülşen Koçak, “Evde kalsak yokluktan ölüyoruz, dışarıya çıksak virüsten öleceğiz” dedi.
 
* HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, Kovid-19 salgınına karşı cezaevlerinde ayrım yapılmadan tahliyelerin başlaması gerektiğini belirtti.  
 
* Bahar aylarıyla birlikte doğası yeşile bürünen Şırnak’ta, yurttaşlar yüksek kesimde yetişen otları toplamaya başlayarak, kış hazırlığı yapıyor. 
 
* Koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin gelişmeler takip edilecek. 
 
* HDP Sözcüsü Ebru Günay’ın yapacağı haftalık olağan basın toplantısı HDP sosyal medya hesaplarında canlı yayınlanacak. (11.00)
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Mardin’de Kovid-19’dan ölenlerin sayısı 4’e yükseldi

MARDİN – Mardin’de koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybeden Cahit Çetin’in karantina altındaki eşi Verdê Çetin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir