25 Şubat 2020, Salı
img

Bandırma’dan Afyon’a sevk edilen tutukluların kaburgasını kırdılar

DİYARBAKIR / ADANA – Bandırma’dan Afyon’a sevk edilen 25 tutuklu darp edildi. O anları telefonda ailesine anlatan tutuklu Engin Okuducu, “Kiminin ayağı, kaburgası ve kolu kırıldı. Her birimizi ayrı ayrı hücrelere koydular. Tedavimiz yapılmıyor” dedi. 

 
Bandırma 1 ve 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nden Afyon T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen 25 tutuklu şiddete maruz kaldı. Bandırma 1 ve 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde kalan tutuklulardan Mehmet Emin Süer, A. Aziz Kolonç, Abdullah Ongüllü, Cengiz Oktay, Dijwar Nesri İsmare, Engin, Okuducu, Habil Ermen, Haki Sonsuz, Hasari Yumşak, İzzethan Aykut, M. Salih Atlı, Mehmet Dağ, Nizamettin Mahmutoğlu, Yusuf Birkan, Akif İpek, Fevzi Adanır, Hayrettin Yılmaz, Hüseyin Akman, Nail Demir, Selim Üldeş, Şevket Bilner, Cihat Oğraş, Kerem Budak, Rızgar Turhan ve Selman Esmer’in, 12 Şubat günü Afyon T Tipi Cezaevi’ne sevk edildiği belirtildi. Tutuklulardan Mehmet Ali Kayan’ın ise Afyon E Tipi Cezaevi’nden Afyon T Tipi Cezaevi’ne sevkinin yapıldığı kaydedildi. Tutukluların Afyon T Tipi Cezaevi’ne girişte darp edildikleri ifade edildi.  
 
SEVK, ÇIPLAK ARAMA, DARP…
 
Tutuklu yakınları ve MED Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) yetkililerinden alınan bilgilere göre, Bandırma Cezaevi’ndeki koğuşlarından habersiz çıkarılan tutuklar yol boyunca ring araçlarında kötü muameleye maruz kaldı. Afyon T Tipi Cezaevi’ne getirilen tutukların, burada üstleri çıplak aranmak istendi. Bu dayatmaya karşı çıkan tutuklular, gardiyanlar tarafından şiddet uygulanarak darp edildi. Tutuklulardan bazıları, aldıkları darbeler sonucu yaralandı. Cezaevine alınan 25 tutuklu daha sonra tek kişilik hücrelere konuldu. 
 
Aileleriyle telefonla görüşen tutuklular, yaşananların yerinde incelenmesi için insan hakları örgütlerine çağrı yaptı.
 
ŞİDDETİ TELEFONDA ANLATTI 
 
Bandırma 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Engin Okuducu, ailesiyle yaptığı haftalık telefon görüşmesinde yaşananları anlattı. Okuducu, işkenceden kaynaklı vücutlarında kırıklar oluştuğunu söyledi. Çocukların hayatından endişe duyan aile, İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi’ne başvurdu.
 
Okuducu’nun amcası Sabahattin Okuducu, yeğeninin bugün haftalık telefon görüşmesinde tabi tutuldukları hak ihlallerini paylaştığını aktardı. Okuducu, yeğeninin kendilerine, “Çarşamba günü Afyon Cezaevi’ne sürgü edildik. Sürgün sırasında ve getirildiğimiz cezaevinde darp edildik. Darp nedeniyle vücudumuzda kırıklar oluştu. Kiminin ayağı, kaburgası ve kolu kırıldı. Her birimizi ayrı ayrı hücrelere koydular. Tedavimiz yapılmıyor. Bu konuda gerekli mercilere başvurmanızı istiyoruz” dediğini belirtti. 
 
‘DEVLET SORUMLUDUR’
 
Okuducu, cezaevini aradıklarını ve bir yetkilinin kendilerine, “Evet, Engin Okuducu burada. Tekli koğuşlarda kalıyor. Herhangi bir darp olayı yoktur. Bu konuya dair istediğiniz yere başvurabilirsiniz” dediğini söyledi. Okuducu, İHD’ye başvuru yaptıklarını ve tutukluların hayatlarından endişe duyduklarını vurguladı. “Tutsakların sağlığından ve can güvenliğinden devlet sorumludur” diyen Okuducu, hak ihlallerinin son bulmasını istedi.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Depremin vurduğu İran’da 44 köy yaşanmaz durumda

HABER MERKEZİ – İran’ın Xoy kentinde meydana gelen ve Van’ın Başkale ilçesinde 9 kişinin yaşamını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir