3 Nisan 2020, Cuma
img

Ağır hasta tutuklu Kaya hala yoğun bakımda

OSMANİYE – Osmaniye 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan ağır hasta tutuklu Sabri Kaya, geçirdiği kalp krizi ve beyin kanaması nedeniyle 3 gündür yoğun bakımda. Kaya için Adli Tıp Kurumu 2013’te “Kronik hastalığı yok” diye rapor verdi. 
 
Osmaniye 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalbi yüzde 25 çalışan hasta tutuklu Sabri Kaya, 25 Mart sabahı kalp krizi ve beyin kanaması geçirdi. Osmaniye Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınan Kaya, geçirdiği kalp krizi ve beyin kanaması nedeniyle 3 gündür yoğun bakımda. Kaya’nın kızı Dilan Kaya, babasının kalp hastası olduğunu ve kalbinin yüzde 25 çalıştığını hatırlattı. Cezaevi idaresinin bir aydır kanı sulandırmaya yaralayan Coumadin isimli ilacı temin etmediği için babasının kalp krizi geçirdiğini belirten Kaya, babasının hem kalp krizi hem de beyin kanaması geçirdiği anlattı.
 
‘TÜM ORGANLARI ZARAR GÖRDÜ’
 
Bir tutuklu ailesinin haber vermesiyle babasının durumundan haberdar olduklarını, cezaevi idaresinin olaydan bir gün sonra kendilerini aradığını kaydeden Kaya, babasını 25 Mart’ta jandarma gözetiminde beş dakika görebildiklerini ve konuşmakta zorlandığını dile getirdi. Kaya, 26 Mart’ta doktorun kendilerine; “Babanız getirildiği güne göre biraz daha iyi. Ciğerlerin toplanan suyu ilaçlarla almaya çalışacağız. Geçirdiği krizden dolayı tüm organları zarar görmüş durumda. Bir süre yoğun bakımda kalacak. Bizim için şuanda kalbi birinci planda, daha sonra beyinle ilgili işlemleri yapacağız. Beyin kanamasından ötürü bir damarı tıkalı. Tedavisine yoğun bakım servisinde devam ediliyor” dediğini aktardı. 
 
ATK KRONİK HASTALIK YOK DEDİ
 
Babasının müebbet hapis cezasıyla 2010’dan beri cezaevinde tutuklu bulunduğunu, iki kez kalp ameliyatı geçirdiğini dile getiren Kaya, 2013’te sağlık durumu nedeniyle infazının 3 ay durdurulduğunu akabinde İstanbul Adli Tıp Kurumu tarafından verilen “kronik hastalığı yoktur” raporuyla tekrardan tutuklanarak, cezaevine konulduğunu anlattı. Kaya, “Babam 3 gündür yoğun bakımda. Hayatı tehlikesi var. Her an kaybedebiliriz. Babam gibi ağır hasta olanların serbest bırakılmaları gerekir. Tedavilerini cezaevinde değil ailelerinin yanında donanımlı hastanelerde yapılmalı” diye belirtti.
 
‘PAKET SİYASİ TUTSAKLARI DA KAPSAMLI’
 
İnfaz indirimi düzenlemesini içeren 3’üncü Yargı Paketi’nde siyasi tutukluların kapsam dışı bırakılmasına tepki gösteren Kaya, siyasi tutukluların kapsam dışında tutulmasının kabul edilemez olduğunu dile getirdi. Kaya, hasta tutuklulara dair bir düzenleme yapılarak acilen serbest bırakılmalarını aksi takdirde ölümlerin yaşanacağını aktardı.
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

CHP’li Beko: Gemide bulunan yurttaşlar çözüm bekliyor

İZMİR- Yunanistan açıklarında 360 mürettebatlıyla bekleyen gemi hakkında açıklama yapan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir