14 Kasım 2019, Perşembe
img

Beyaz Saray’dan yaptırım açıklaması: Türkiye’nin S-400’lerden vazgeçmemesi durumunda…

HABER MERKEZİ – ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert C. O’Brien, Türkiye’nin S-400’lerden vazgeçmemesi durumunda, ABD Kongresi’nin yaptırım kararı almaya hazır olduğunu söyledi. 
 
ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert C. O’Brien, CBS televizyonuna yaptığı açıklamada, Kongre’nin S-400’lerden vazgeçilmemesi durumunda Türkiye’ye yönelik yaptırım kararı almaya hazır olduğunu söyledi. 
 
O’Brien, önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek olan ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan görüşmesinde gündeme geleceğini kaydetti. 
 
O’Brien, “Eğer Türkiye S-400’lerden kurtulmazsa muhtemelen ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası’na (CAATSA) uygun yaptırımlar, her iki tarafın da ezici çoğunluğunun desteğiyle Kongre’den geçecek ve Türkiye, bu yaptırımların sonuçlarını hissedecek. Bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açıkça söylemiştik. NATO’da S-400’lere, önemli miktarda Rus silah alımına yer yok. Bunu Başkan (Trump), Washington’a geldiği zaman ona (Erdoğan’a) çok açık bir şekilde söyleyecek” diye konuştu.
 
Rusya ve Türkiye, Rus hava savunma sistemi S-400’lerin Türkiye’ye teminiyle ilgili Eylül 2017’de anlaşma imzalamıştı. Moskova, Türkiye’ye ilk S-400 sevkiyatını Temmuz 2019’da tamamlamıştı.
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Erdoğan ABD’de: Gündem Kuzey ve Doğu Suriye

HABER MERKEZİ – Washington’a ulaşan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir