3 Nisan 2020, Cuma
img

Dersim’de 8 Mart startı Gülistan Doku için arama yapılan yerde verilecek

DERSİM – Dersim Kadın Platformu, 8 Mart startını 27 Şubat’ta yapacakları açıklama ile verecek. Platform, bu seneki 8 Mart’ı kayıp olan Gülistan Doku nezdinde kaybolan ve kaybettirilen kadınlara adayacaklarını söyledi.

Dersim Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında yapılacak etkinliklere çağrı yaptı. Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Dersim Şubesi’nde yapılan açıklamaya siyasi parti ve kurum temsilcileri katıldı.

‘GÜLİSTAN NEZDİNDE KAYBEDİLEN KADINLARA ADIYORUZ’

Açıklamada konuşan HDP Dersim İl Eş Başkanı Nurşat Yeşil, 8 Mart’ı kadın cinayetleri, cinsel saldırı vakalarıyla karşıladıklarını söyledi. Bu yıl 8 Mart’ı Gülistan Doku nezdinde kaybolan ve kaybettirilen kadınlara adadıklarını dile getiren Yeşil, tüm kadınları yapılacak olan etkinliklere katılmaya çağırdı.

Dersim Kadın Platformu adına açıklamayı okuyan Dilek Kurban da, karanlık tabloyu ancak birlik ve beraberlikle güçlendirebileceklerini vurguladı.  Kurban, “Dünyada emekçi kadınlarının mücadele günü olan 8 Mart’ın startını Dersim’de 27 Şubat günü Gülistan için sesimizi yükselterek veriyoruz. Hayatı yaşanılmaz hale getiren savaş politikalarına karşı barış sesimizi yükseltmek, kadınların güvenliğini ve esenliğini güvenlik politikalarına feda etmemek için bir arada olacağız, sesimizi yükselteceğiz, birlikte mücadele edeceğiz” dedi.

Kadınlar olarak 27 Şubat’ta Gülistan Doku için arama çalışmalarının sürdüğü Dinar Köprüsü’nde basın açıklaması yapacaklarını dile getiren Kurban, tüm Dersimli kadınları mücadeleyi yükseltmeye çağırdı.

8 Mart programı şöyle:

* 27 Şubat’ta Gülistan Doku’ya ilişkin Üniversite önünden Dinar Köprüsü’ne yürüyüp arama çalışmalarının sürdüğü yerde basın açıklaması yapılacak.

* 28 Şubat’ta PTT önünde tutsak kadınlara kart gönderilecek (11.00)

* 5 Mart’ta köy kadınlarını ziyaret edilecek. (12.00)

* 6 Mart’ta tekstil işçilerini ziyaret edilecek (12.00) Ardından Gazik kadın buluşması yapılacak (14.30)

* 7 Mart’ta Demokratik Alevi Derneği binasında söyleyiş gerçekleştirilecek. (14.00)

* 8 Mart Kadın Buluşması yapılacak. (12.00)

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

18 kadın evde öldürüldü

DİYARBAKIR – Koronavirüs salgını nedeniyle “Evde kal” tedbiri süresince 18 kadının öldürüldüğüne dikkati çeken Diyarbakır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir