9 Aralık 2019, Pazartesi
img

Eğitim-Sen ihraçlara karşı 122’nci kez sokakta

İZMİR-  Eğitim-Sen İzmir 2 No’lu Şube,  OHAL ve KHK’lerle işten çıkarılmalara karşı 122’nci kez sokağa çıktı.

Olağanüstü Hal (OHAL) ve Kanun Hükmünde Kararname’lerle (KHK) yapılan ihraçlara karşı 122 haftadır eylem yapan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) İzmir 2 No’lu Şube, Karşıyaka ilçesinde bulunan  çarşı girişinde basın açıklaması yaptı.  Açıklamaya Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK)’e bağlı üyeler,  Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, sanatçı Cevdet Bağca da destek verdi.

Basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç, baskı ve faşizme inat birlik mücadele ve dayanışma ile kazanacaklarını söyledi.

‘OHAL HUKUKSUZLUĞU DEVAM EDİYOR’

Hukuk normuna göre bir dilekçeye 15 gün içerisinde cevap verilmesi gerekiyorken ihraçlara ilişkin itirazların üç yıldır incelenmediğini hatırlatan Kılıç,  “Neden ihraç edildiğimiz bu güne kadar hiçbirimize bildirilmedi? OHAL Komisyonu devraldığı hukuksuzluğu katlayarak sürdürmeye devam ediyor. Hukukta ve uluslararası sözleşmelerde karşılığı olmayan OHAL İnceleme Komisyonu kendini hukukun yerine koyarak hala varlığını sürdürüyor. Bizlere yaşatılan hukuksuzluk da devam ediyor. Biz bu baskı ve faşizme inat birlikte mücadele edeceğiz” diye konuştu.

‘SAVAŞ KARŞI BARIŞI SAVUNDUĞUMUZ İÇİN HEDEF ALINDIK’

İnsanlığın ortak değerlerini, barışı ve hakikati savunduklarını ifade eden Kılıç, AKP’nin savaş diline karşı barışı, tekçi anlayışına karşı demokrasiyi, hukuku yok sayan politikalarına karşı adaleti savundukları için hedef alındıklarını kaydetti. 17- 25 Aralık’ta yaşanan yolsuzluğa da değinen Kılıç, yandaşlara sağlanan rant ve rüşvete karşı çıktıkları için haklarının gasp edildiğini söyledi.

‘SARAYIN ZULMÜNÜ BİRLİKTE DURDURABİLİRİZ’

Açıklamanın ardından konuşan HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, KHK’lerin bilinçli ve kasıtlı yapılan bir zorbalık olduğunu söyledi. AKP iktidarında 17 yıllık kayyum politikası sonucu ölen kişi sayısının 25 bini geçtiğini belirten Piroğlu, “İnsanlara yoksulluk, ve zulüm dayatılıyor. Bilmemiz gerekir sarayın bu zorbalık düzeni devam ettiği sürece bu ülkede yaşayan hiç kimsenin can ve yaşam güvenliği yoktur. Ne zaman ki direnenler, ezilenler omuz omuza gelirse sarayın zulmünü durdurmayı başarabiliriz. Bu yüzden bilmemiz ve kabul etmemiz gerekiyor ki ve bence sarayın da bilmesi gerekiyor ki diz çökmeyeceğiz, biat etmeyeceğiz, biz kazanacağız” diye konuştu. 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

TTB’den sınır hattındaki sağlık çalışanlarının izin kısıtlamasına tepki

URFA – Suriye’de süren savaşın bedelini sağlık çalışanlarının ödediğini ve sınır hattındaki operasyon nedeniyle izinlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir