20 Ocak 2020, Pazartesi
img

‘Ekoloji Sohbetleri’ sürüyor: Rant hırsıyla ekonomi zarar görecek

MERSİN – Mersin Üniversitesi öğrencilerinin düzenlendiği “Ekoloji sohbetleri” sohbetlerinde konuşan Nükleer Karşıtı Platform aktivisti Osman Koçak, Türkiye’nin nükleer santral ısrarının ekonominin zarar göreceğini söyledi. 
 
Mersin’de üniversite öğrencileri tarafından iklim krizine dikkat çekmek amacıyla başlattığı “Ekoloji Sohbetleri”nin ikinci oturumu gerçekleştirildi. Nükleer Karşıtı Platform Aktivisti Osman Koçak’ın konuşmacı olarak yer aldığı “Ekolojik tahribatın ve nükleer karşıtı mücadelenin tarihsel süreci” başlıklı sohbete, çok sayıda öğrenci katıldı.
 
‘MÜCADELE SONUÇ VERİYOR’
 
İlk olarak 1973’te Almanya’da başlayan nükleer karşıtı mücadelenin sonuç vermesiyle dünya çapında yükseliş gösterdiğine dikkati çeken Koçak, “Bu yılda başlayan santral yapımı, nükleer karşıtı mücadeleye rağmen ancak 1982’de kurulabildi. Daha sonra ABD ve Çernobil’de yaşanan nükleer kazaların ardından nükleer karşıtı mücadele güç kazandı. Bugün gelinen noktada Almanya 2022 yılına kadar tüm nükleer ve kömür santrallerini kapatma taahhüdünde bulundu” dedi.
 
‘RANT HIRSI’
 
Dünya’daki nükleer karşıtı mücadeleye rağmen Türkiye’nin nükleer santral kurma konusunda ısrarcı olduğunu ifade eden Koçak, “Türkiye’nin yenilenebilir enerji karşısında ısrarla nükleer enerjiye yönelmesinin, nükleer santral yapmasının nedeni ancak kar ve rant hırsıyla açıklanabilir. Rant hırsıyla dahi ekonomik olarak zarar görecek. Daha doğrusu halk olarak biz zarar göreceğiz. Nükleerin hem ekonomik hem de sağlık sorunlarını üstlenmek zorunda kalmamak için tüm insanlar kitlesel eylemlilikler göstermeli” çağrısında bulundu.
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Fırat suyuna kan karıştı

URFA – Birecik’te kanalizasyon borularından Fırat suyuna kan renginde kırmızımsı sıvı akıyor. Belediye konuya dair …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir