14 Kasım 2019, Perşembe
img

Ekolojinin mitinginin yasaklanmasına tepki

ADANA – Adana ve Mersin’de çevreciler, Ankara Valiliği’nin ekoloji mitingini yasaklamasına tepki gösterdi.
 
Adana ve Mersin’de çevreciler, Ekoloji Birliği’nin bugün Ankara’da düzenlemek istediği “İklim Krizine ve Ekolojik Yıkıma Dur Diyoruz” mitinginin valilik tarafından yasaklanmasına tepki gösterdi.
 
Adana Çevre Platformu ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi Ekoloji Komisyonu, ekoloji mitinginin yasaklanmasına tepki gösterdi. Abidin Dino Parkı’nda yapılan açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Kemal Peköz ile çok sayıda kurum temsilcisi katıldı.  Ankara Valiliği’nin yasaklama kararına karşın Türkiye’nin dört bir yanında alanlara çıktıklarını aktaran Adana Çevre Platformu Üyesi Yaşar Gökoğlu, yaşamı ve doğayı savunma haklarına yasak getiren bu anlayışı kınadıklarını belirtti.
 
‘ÇIKMAZ YOLDAN DÖN’
 
 “Anlaşılıyor ki, korku dağları sarmıştır. İnsanların bir araya gelip, ekolojik tahribat ve yıkıma karşı seslerini yükseltmeleri bile hükümet çevrelerinde endişe ve korkuya neden olmaktadır” diyen Gökoğlu, çevreyi koruma mücadelesini sürdüreceklerini kaydetti. Ekolojik katliamlara değinen Gökoğlu, “Bizler de buradan Hükümeti uyarıyoruz: yağmacı, yok edici, kirletici şirketlere izin vererek, yaşamı savunan yurttaşları engelleyerek doğaya, ülkeye ve dünyaya kötülük ediyorsunuz. Tutturduğunuz bu yanlış, tehlikeli ve çıkmaz yoldan dönmelisiniz. Yasaklamalarla varılacak yer, kimse için iyi bir yer değildir. İklimi değil, sistemi değiştirmek gerek” ifadelerini kullandı. 
 
MERSİN
 
Mersin Nükleer Karşıtı Platform (NKP) üyeleri de Halkevi Mersin Şube binası önünde açıklama yaparak, ekoloji mitinginin yasaklanmasına tepki gösterdi. Çok sayıda kurum temsilcisinin katıldığı açıklamayı NKP Yürütme Kurulu üyesi Osman Koçak okudu. Koçak, iktidarın yasakçı anlayışının kendisini Soma’dan, Eskişehir’den Ankara’ya emeklerinin karşılığını alabilmek için yürümek isteyen işçilere yapılan saldırıda da gösterdiğini belirtti. Koçak,  “Her şeyden önce yaşamı savunma mücadelemize getirilen bu antidemokratik yasaklama kararını protesto ediyoruz. Mitingden bir gün öncesine kadar bu kararın açıklanmaması ayrı bir demokrasi ayıbıdır. Bir kez daha diyoruz ki; yasaklar yaşamı savunma mücadelemize engel olamayacaktır. İklim Krizine, ekolojik yıkıma, talana, ve soyguna daha gür sesle dur demeye devam edeceğiz” diye konuştu.
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Ekoloji Politik Konferansı’nda Demokratik Konfedarilizm vurgusu

İSTANBUL – Ekoloji Politik Konferansı’nda sosyal ekolojinin bir parçası olarak Demokratik Konfedarilizmi öneren PKK Lideri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir