3 Nisan 2020, Cuma
img

Eskişehir Üniversitesi öğrencileri: İntihar değil cinayet

ESKİŞEHİR – Artan intiharlara dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması yapan Eskişehir Üniversitesi öğrencileri, “İntihar çözüm değil, alternatif yaşamı birlikte yaratabiliriz. İntihar değil bu bir cinayet! Kriz sizin direniş bizim” dedi.

Eskişehir Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler artan intihar vakalarına dikkat çekmek için kampüs içerisinde basın açıklaması yaptı. “İntihar Değil Cinayet, Depresyon Değil Kapitalizm” pankartının açıldığı açıklamada öğrenciler adına Kardelen Güneş konuştu.

Güneş, son zamanlarda yaşanan öğrenci, işçi ve emekçi intiharlarına üniversite öğrencileri olarak sessiz kalamadıklarını söyledi. Kapitalizmin yarattığı kriz koşulları açlık ve yoksulluktan birçok işçi, genç ve kadının çaresiz bir halde intihara sürüklendiğine dikkat çeken, “Asgari ücretin ve KYK burslarının temel beslenme, barınma ve gıda ihtiyaçlarımızı sağlamadığı gibi pek çok işçi, genç ve kadının açlık sınırının altında yaşam sürmesine neden oluyor. Neo-liberal sistemin yarattığı ve siyasal iktidarın derinleştirdiği ekonomik kriz üniversitelerimize özelleştirme ve piyasalaştırma ile yansıyor ve biz öğrencileri açlığa, yoksulluğa, geleceksizliğe mahkum ediyor” dedi.

‘MÜCADELEYİ ESAS ALMALIYIZ’

Üniversite öğrencisi Sibel Ünli’nin yaşamına son vermesini hatırlatan Güneş, “İstanbul Üniversitesi’nde okuyan Hakan Taşdemir’in yaşamına son verdi. Isparta’da Şarkik Karaağaç Turizm Meslek Yüksek Okulu Aşçılık Bölümü 2’inci Sınıf öğrencisi Ertunç Çotuk ise kaldığı evde intihar etti. Son süreçte bir çok genç kapitalizmin çürümüş sisteminde çıkmaza girdiği düşüncesi ile intihar ediyor. Geleceğin ve toplumun inşacıları olarak biz gençler, intiharı değil ölüm üreten bu sistemi parçalayan bir devrim sürecini ve bunun mücadelesini esas almalıyız” diye konuştu.

‘KRİZ SİZİN DİRENİŞ BİZİM’

Yaşananların intihar değil, cinayet olduğunu vurgulayan Güneş, yeni Hakan’lar, yeni Sibel’ler oluşmaması için gençler olarak mücadele edeceklerini vurguladı. “İntihar çözüm değil, alternatif yaşamı birlikte yaratabiliriz” diyen Güneş, “ İntihar değil bu bir cinayet! Kriz sizin direniş bizim” ifadelerini kullandı.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

CHP’li Beko: Gemide bulunan yurttaşlar çözüm bekliyor

İZMİR- Yunanistan açıklarında 360 mürettebatlıyla bekleyen gemi hakkında açıklama yapan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir