20 Ocak 2020, Pazartesi
img

Gözaltındaki köylüler avukatları ile görüştürülmüyor

AĞRI- Tutak’ta 6 Aralık günü yaşanılan çatışma sonrası gözaltına alınan köylülerden haber alınamazken, Jandarma Komutanlığı’na giden avukatlar ise içeri alınmayarak uzaklaştırılıyor. 

Ağrı’nın Tutak ilçesine bağlı Soğukpınar köyüne 6 Aralık günü sabah saatlerinde jandarma ve polis tarafından operasyon yapılmış ve çatışma çıkmıştı. Aynı gün İçişleri Bakanlığı tarafından operasyonla ilgili yapılan açıklamada, köyde 4 “PKK”linin öldürüldüğü belirtmişti.  Operasyon sonrası onlarca köylü gözaltına alınmıştı.

İfadelerin işkence altında alındığı  söylenirken Jandarma Komutanlığı’na giden avukatlar ise zorla dışarı çıkarılıp içeri alınmıyor. Gözaltındakilerin durumuna ilişkin ise haber alınamıyor. Öldürülen Murat Kaya’nın eşi Zozan Kaya da hala gözaltında tutulurken, 3 aylık bebeğinin emzirilmesine ise izin verilmiyor. 

Ulaştığımız köylülerden aldığımız bilgilere göre gözaltında bulunanların isimleri şöyle: “Hanım Aksoy, Gönül Aksoy, Birgül Çetin, Zozan Kaya, Cemal Aksoy, Ahmet Aksoy, Kemal Aksoy, Sıddık Çetin.”

Cemal Aksoy’a ise işkence edildiği ve Van eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde askerlerin gözetiminde tedavi gördüğü iddia ediliyor. 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Hrant doğduğu evde anıldı

HABER MERKEZİ – Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, öldürülmesinin 13’üncü yılında birçok kentte …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir