25 Şubat 2020, Salı
img

‘Gözümüzü dünyaya Önderliğimiz ile açtık, onunla özgürleşeceğiz’

HABER MERKEZİ – PKK lideri Abdullah Öcalan’ın, 15 Şubat 1999 yılında maruz kaldığı uluslararası komplo birçok merkezde kınandı. İstanbul’da yaptıkları açıklamada her 15 Şubat’ta “Kara Gün Nöbeti” tuttuklarını söyleyen Barış Anneleri, “Gözümüzü dünyaya Önderliğimiz ile açtık, onunla özgürleşeceğiz” dedi.

 
Ortadoğu’yu yeniden dizayn etmek isteyen küresel güçler, bu amaçları önünde engel olarak gördükleri PKK lideri Abdullah Öcalan’ı uluslararası bir komplo ile 15 Şubat 1999 tarihinde Türkiye’ye teslim etti. Öcalan, Türkiye’ye getirildiği günden bu yana İmralı Adası’na tecrit altında. Her 15 Şubat’ta Öcalan’a yönelik komployu protesto eden Kürtler, bu yıl da bir çok merkezde yaptıkları açıklamalarla tepkilerini göstermeye devam etti.
 
İSTANBUL 
 
Barış Anneleri İnisiyatifi, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın devletlerarası operasyon ile Türkiye’ye teslim edilişinin 21. yıldönümü dolayısıyla İstanbul Fatih’teki merkezlerinde basın açıklaması yaptı. İnisiyatif üyesi Perihan Akbulut tarafından yapılan açıklamada gerçekleştirilen komplonun Öcalan şahsında tüm Kürt halkına karşı geliştirildiği ifade edildi.
 
Barış Anneleri olarak o günden bugüne her 15 Şubat’ta “Kara Gün Nöbeti” tuttuklarını söyleyen Akbulut, “Önderliğimizle et ile tırnak gibi olmuşuz. Gözümüzü dünyaya Önderliğimiz ile açtık, onunla özgürleşeceğiz” dedi.  Akbulut, devamında “Çünkü annelerin yüreği barışın mimarı için yanıyor. Bugün Önderlik Ortadoğu’nun ışığıdır, Rojava’nın, kadınların ışığıdır. Dünya utansın. 40 milyon insanın iradesi ödüllendirilmeliyken, zindana attılar. O 40 milyon Kürdün Önderidir, bunu iyi bilsinler. Çocuklarımızı kaybettik, malımızı kaybettik ama biz bu barışın mimarından, bu felsefeden, fikirlerinden hiçbir zaman kopmayacağız” diye belirtti.
 
Öcalan’a yönelik komployu kınayan Barış Annesi Bedia Gökgöz de, “Dünya utansın. Önder Apo eğer şu anda dışarıda olsaydı bu savaş olmazdı. Aynı zamanda barış sağlanmış olurdu. Önderlik barışın mimarıdır” ifadelerini kullandı. 
 
VAN
 
Öcalan’ın uluslararası komplo ile Türkiye’ye getirilişinin 21’inci yıl dönümü dolayısıyla Van’da da protesto edildi. HDP İl Örgütü tarafından parti binası bahçesinde yapılan açıklamaya partinin Van Milletvekilleri Muazzez Orhan ve Murat Sarısaç, Barış Anneleri de katıldı. Türkçe ve Kürtçe  olarak “Tarîtiya tecrîdê wê bi ronahiya têkoşine têk biçe – Tecridin karanlığı mücadelenin aydınlığına yenilecektir” pankartının taşındığı açıklamayı Milletvekili Muazzez Orhan yaptı.  
 
‘TECRİTLE HALKLARIN BARIŞ TALEBİ SİLİNMEYE ÇALIŞILDI’
 
21 yıl önce uluslararası güçlerin ve Türkiye’deki derin devlet bağlantılarının Abdullah Öcalan’a yönelik bir komplo düzenlediğini ifade eden Orhan, “1999 yılındaki komplonun bir tarafında hukuk ve insan haklarını askıya alan küresel bir mekanizma, öbür tarafta eşit ve özgür bir toplum kurmak için mücadele eden halkların gerçekliği yer almaktadır. 5 Nisan 2015 tarihinde Türkiye halklarının barış talebini boğmak üzere İmralı’da, Sayın Abdullah Öcalan üzerinde tecrit uygulanmaya başlandı. Türkiye halkların demokratik cumhuriyet talebi, siyasal ve toplumsal alandan silinmeye çalışıldı” dedi. 
 
‘HUKUKSUZLUK DERİNLEŞTİREREK ÜLKEYE YAYILDI’
 
AKP ve ortaklarının ulusal ve uluslararası hukuku askıya aldığını vurgulayan Orhan, şöyle devam etti: “Her otoriter yönetimin yaptığı gibi siyasal taleplerle ve mücadelelerle meşruluk zemininde baş edemeyince hukuku ihlal eden ceberut devlet aklına sarıldı. AKP, MHP ve derin devlet ittifakı ile 1999 yılında devreye konan hukuksuzluğu derinleştirerek bütün ülkeye yaymaya yöneldi. 2015’ten itibaren şiddete dayanan bu yönetim biçimi önce bölgede Kürtler üzerinden, sonra tüm Türkiye’de ve Rojava’da yayılmak istendi. Büyük bir toplumsal kuşatma, paramiliterleştirme, görünmez kılma ve baskının her türlü aygıtı devreye konarak tecrit Öcalan şahsında ülkenin tümüne yayıldı.” 
 
‘BU SESSİZLİĞİ YIRTMAK İÇİN HER GEÇEN GÜN SESİMİZİ DAHA FAZLA ÇIKARACAĞIZ’
 
İmralı’da Öcalan üzerinde uygulanan tecridin, 1999 yılında devreye konan uluslararası komplonun bir üst aşaması olduğunu vurgulayan Orhan, “Hem AKP-MHP ittifakının devreye koyduğu mutlak tecridi hem de uluslararası kurumların ölüm sessizliğini kabul etmiyoruz. Bu sessizliği yırtmak için her geçen gün sesimizi daha fazla çıkaracağız. Kapanan kulakları ve görmek istemeyen gözleri açıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz. Bu bizim tarihsel görevimizdir ve mücadelemizi başarıya ulaştırana kadar inançla direnmeye devam edeceğiz. Türkiye’de demokrasi ve siyasetin gücünü korumak isteyen bütün siyaset kurumları, insan hakları örgütleri ve sivil toplum örgütlerini de mücadeleye çağırıyoruz” deddi.
Açıklama, atılan “Bijî berxwedana Îmrali”, “Tecrit bitecek, barış gelecek” sloganlarıyla son buldu.
 
 
URFA 
 
Urfa’da HDP İl Örgütü tarafından parti binasında yapılan açıklamaya Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü katıldı. Açıklamayı okuyan HDP İl Yöneticisi Ahmet İstek, Öcalan’a dönük tecrit politikasına dair şunları söyledi: “AKP, MHP ve derin devlet ittifakı, 1999 yılında devreye konan hukuksuzluğu derinleştirerek bütün ülkeye yaymaya yöneldi. 2015’ten itibaren şiddete dayanan bu yönetim biçimi önce bölgede Kürtler üzerinde, sonra tüm Türkiye’ye ve Rojava’ya yayılmak istendi. Büyük bir toplumsal kuşatma, paramiliterleştirme, görünmez kılma ve baskının her türlü aygıtı devreye konarak tecrit Öcalan şahsında ülkenin tümüne yayıldı.” 
 
Yapılan açıklamanın ardından komplo atılan sloganlarla kınandı.
 
ADANA 
 
HDP Adana İl Örgütü de, yaptığı basın açıklaması ile Öcalan’a dönük uluslararası komployu protesto etti. Parti binasındaki açıklamaya, Barış Anneleri, Halkların Demokratik Kongresi (HDK), İnsan Hakları Derneği (İHD), Akdeniz Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AYKAY-DER), Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUHAY-DER) yönetici ve üyeleri katıldı. 
 
Açıklama öncesinde parti binasının çevresi ile yakınındaki İnönü Parkı polislerce ablukaya alındı. Parti binasının bulunduğu sokağı araç giriş ve çıkışlarına kapatan polisler, parkın etrafını da bariyerlerle kapattı.Parti içerisinde yapılan açıklamada HDP Adana İl Eşbaşkanı Mehmet Karakış, sözlerine uluslararası komployu kınayarak başladı. Derin güçlerin Öcalan’ı hedef alan komployla halkların barış, özgürlük ve eşitlik taleplerini bu topraklara gömmek istediğini söyleyen Karakış, ancak egemenlerin kendilerine dayattığı felaket senaryolarına rağmen demokratik yaşamı ve eşitliği esas alan mücadeleyle dimdik ayakta olduklarını ifade etti.
 
Karakış, uluslararası komplonun Öcalan şahsında Türk ile Kürt halklarının duruşu ve barış talebiyle boşa çıkarıldığını vurguladı. 
 
Öcalan’a uygulanan tecridin bir an evvel sonlandırılmasını isteyip, tüm kesimleri tecride, hukuksuzluğa ve adaletsizliğe karşı mücadele etmeye çağıran Karakış, CPT başta olmak üzere Avrupa Konseyi ve Birleşmiş Milletleri de göreve çağırdı.
 
 
ŞIRNAK
 
Şırnak’ın Cizre ilçesinde HDP İlçe Örgütü, uluslararası komployu protesto etti. Parti binasında açıklama yapan HDP Cizre İlçe Eşbaşkanı Üzeyir Kılınç, 21 yıl önce uluslararası güçlerin ve Türkiye’deki derin devlet bağlantılarının, Abdullah Öcalan’a yönelik bir komplo düzenleyerek, halkların barış, özgürlük ve eşitlik taleplerini bu topraklara gömmek istediklerini söyledi. “15 Şubat 1999 yılında devreye konan uluslararası komplo Öcalan şahsında, Türk ve Kürt halklarının duruşu ve barış talebiyle boşa çıkarıldı” diyen Kılınç, şöyle devam etti: “İmralı’da Sayın Öcalan üzerinde uygulanan tecridi, 1999 yılında devreye konan uluslararası komplonun bir üst aşaması olarak değerlendiriyoruz. Aynı zamanda hem AKP-MHP ittifakının devreye koyduğu mutlak tecridi hem de uluslararası kurumların ölüm sessizliğini kabul etmiyoruz. Bu sessizliği yırtmak için her geçen gün sesimizi daha fazla çıkaracağız. Kapanan kulakları ve görmek istemeyen gözleri açıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz. Bu bizim tarihsel görevimizdir ve mücadelemizi başarıya ulaştırana kadar inançla direnmeye devam edeceğiz.”
 
Şırnak’ta da HDP İl Örgütü tarafından yapılan açıklamada konuşan Milletvekili Hasan Özgüneş, Öcalan’a dönük tecrit ile halkta yılgınlık yaratılmak istendiğini dile getirdi. Özgüneş, “Ağırlaştırılmış tecrit sadece Sayın Öcalan üzerinde değil, aynı zamanda tüm Kürt halkı üzerinde de uygulanmakta. Tüm Kürt halkı ve Türkiye halkları tecrit altında. Kürt halkı direnişi ile bu tecridi kıracak ve yeni bir sayfa açacak” dedi. 
 
MARDİN 
 
Mardin’de HDP İl Örgütü, 15 Şubat Komplosu’nun yıldönümü nedeniyle açıklama yaptı. Parti binasında konuşan HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Öcalan’a dönük komplonun içinde olan devletleri ve yaşanan süreci anlatırken, komplo ile uluslararası hukukun ve insan haklarının çiğnendiğini söyledi. Komplo ile Ortadoğu halklarının kardeşlik, barış ve özgürlük umutlarının çiğnenmeye çalışıldığını belirten Günay, “Bu sürecin sonucunda Sayın Öcalan tüm bunlara rağmen İmralı’da tüm baskı, zulüm ve tecrit politikalarına karşı barışçıl çizgisinden hiçbir zaman taviz vermedi. Bulunduğu her alanda her zeminde barış çağrısı yapmaya, Ortadoğu’da barışı, özgürlüğü ve kardeşliği geliştirmek için elinden gelen bütün çabayı sarf etti” ifadelerini kullandı. Uluslararası güçler ve özelde AKP-MHP ittifakının Öcalan’ın barış mücadelesine karşı komplo, Kürt düşmanlığı ve tecritle cevap verdiklerini dile getiren Günay, 2013 Newroz’unun Öcalan’ın çağrısıyla başlatılan ancak daha sonra AKP hükümeti tarafından sonlandırılan “çözüm süreci” sırasındaki barışçıl ortamı örnek olarak gösterdi. 
 
Öcalan ile yapılan her görüşmede insanlarda umudun yeşerdiğini sözlerine ekleyen Günay, İmralı’da tecridin devam etmesinin Ortadoğu’da savaşı, savaşın da tecridi derinleştirdiğini ifade etti. Öcalan’ın sağlık, özgürlük ve güvenlik koşullarının sağlanması gerektiği çağrısında bulunan Günay, “Sonuç ne olursa olsun barış ve özgürlük mutlaka kazanacaktır. Sayın Öcalan İmralı tecrit sisteminin dışına çıkarak, Kürt halkı ile buluşacak ve hayalini kurduğu, Kürt halkının hayalini kurduğu özgürlük günlerinin yakın olduğunu belirtiyoruz” diye konuştu. 
 
Açıklamalar alkışlar eşliğinde son buldu
 
DİYARBAKIR  
 
Diyarbakır’da HDP Kayapınar İlçe Örgütü, parti binasında yaptığı açıklamayla 15 Şubat uluslararası komploya dikkat çekti. HDP yöneticilerinden Muharrem Tümür, İmralı’da devam eden tecride vurgu yaparak, ulusal ve uluslararası hukukun çiğnendiğini söyledi.  Öcalan şahsında Türkiye’nin tecrit altına alındığını kaydeden Tümür, “İmralı’daki tecrit komplonun üst aşamasıdır. Mutlak tecrit ve uluslararası kurumların sessizliğine karşı direnmeye devam edeceğiz. Tercide karşı mücadele demokrasi ve barışa sahip çıkma anlamına gelir. Demokrasi ve barıştan yana olan tüm kurum ve kuruluşların tecritte karşı duruşunu göstermesi gerekiyor” dedi.
 
HAKKARİ
 
Komplo Hakkari ile kentin Yüksekova ilçesinde de HDP örgütleri tarafından kınandı.  Yüksekova’da yapılan açıklamada konuşan İlçe Yöneticisi Selcan Saygı,  “Tecride karşı mücadele aynı zamanda demokratik siyasetin onurunu ve barış umudunu korumaya yönelik de bir mücadeledir. Ve biz, hukuksuzluğa karşı çıkan bütün birey ve kurumlar olarak demokrasi ve barış mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.
 
IĞDIR
 
Iğdır’da da HDP İl Örgütü parti binasında komplonun yıldönümüne ilişkin basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı İl Eşbaşkanı Haydar Mızrak okudu. Mızrak, tecridin bir an önce kaldırılması gerektiğine dikkat çekti. 
 
BATMAN 
 
HDP Batman İl Örgütü de, parti binasında komplonun yıldönümünde açıklama yaptı. Açıklamaya parti milletvekilleri Ayşe Acar Başaran ve Feleknas Uca, Barış Anneleri Meclisi üyeleri katıldı. Açıklama öncesi parti binasının çevresi polis ablukasına alındı. 
Milletvekili Ayşe Acar Başaran’ın “15 Şubat komplosunu kınıyoruz” yazılı pankartın asıldığı salonda yaptığı konuşması hoparlör ile pencereden dışarı verildi. 
 
Uluslararası komplonun Öcalan şahsında Türk ve Kürt halklarının duruşu ve barış talebiyle boşa çıkartıldığını söyleyen Başaran, Öcalan’ın 15 Şubat 1999’dan bu yana tecrit altında olduğunu kaydetti. Tecridin son dönemde yeniden ağırlaştırıldığını vurgulayan Başaran, “AKP-MHP ittifakının hukuku rafa kaldırması ve adaletsizliği örgütlemesi büyük bir tehlikeyi çağırmaktadır. Bu sebeple tecride karşı mücadele aynı zamanda demokratik siyasetin onurunu ve barış umudunu korumaya yönelik de bir mücadeledir” dedi. Başaran da, tecridin sonlandırılması için Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi (CPT) başta olmak üzere Avrupa Konseyi ve Birleşmiş Milletleri göreve çağırarak sözlerini noktaladı.
 
İZMİR
 
İzmir’de ise, HDP İl Örgütü tarafından parti binasında İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay’ın da katılımı ile basın açıklaması yapıldı. Toplantıda   konuşan İl Eşbaşkanı Kadir Baydur, PKK lideri Öcalan’ın uluslararası bir komplo ile Türkiye’ye teslim edildiğini, ancak aradan geçen zamanda komplocuların emellerine ulaşamadığını ifade etti.
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Depremin vurduğu İran’da 44 köy yaşanmaz durumda

HABER MERKEZİ – İran’ın Xoy kentinde meydana gelen ve Van’ın Başkale ilçesinde 9 kişinin yaşamını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir