3 Nisan 2020, Cuma
img

Hasta tutuklu Akman bir iğne ucunu 15 kere kullanmak zorunda kaldı

ANKARA – Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi adına açıklama yapan Zarife Çamalan, Kırıkkale Cezaevi’nde bulunan şeker hastası Hasan Akman’a, insülin için iğne ucu verilmediğinden, aynı iğne ucunu 15 gün boyunca kullanmak zorunda kaldığını ifade etti.

 
Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 261’inci haftasında, İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde bir araya geldi. Burada inisiyatif adına İHD üyesi Zarife Çamalan açıklama yaptı. Çamalan, Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Hasan Akman’ın durumuna dikkat çekti.
 
‘KIRIKKALE KÜÇÜK YER POMPA YOK’
 
Akman’ın şeker hastası olduğunu söyleyen Çamalan, “Tedavi için insülin pompası kullanması gerekiyor. Ama Kırıkkale’nin küçük bir yer olmasından kaynaklı malzemenin medikalde bulunmadığı gerekçe gösterilerek pompa kendisine verilmiyor ve bize gönderdiği mektupta aktardığına göre, pompayı ve şeker ölçüm çubuklarını para ile almasını istemişler. Normal koşullarda günlük olarak en az 5 kez ölçüm yapması gerektiğini, ancak 4 ay önce tutuklanıp cezaevine konulduğundan bu yana hiç şeker ölçümü yapamadığını da aktarmıştır” bilgilerini paylaştı.
 
‘AYNI İĞNE UCUNU 15 GÜN KULLANMAK ZORUNDA’
 
Akman’ın şu an kullanmak zorunda kaldığı insülinler için iğne ucu yazdırdığını ancak “Ölçüm çubuklarını raporun karşılamıyor” denilerek kendisine verilmediğini belirten Çamalan, “Akman gönderdiği mektubunda iğne uçlarını her kullanışta değiştirmesi gerekirken elinde başka uç olmadığı için aynı ucu 15 gün boyunca kullanmak zorunda kaldığını, bunun bir sebebinin de daha sonra revire çıkmak için yazdığı dilekçeler olduğunu, birçok mahpusun aynı sorunu yaşadığını da ifade etmiştir” dedi.
 
‘AKMAN’IN SAĞLIK SORUNLARI GİDERİLSİN’
 
Kırıkkale Cezaevi’nde genellikle revir taleplerinin karşılanmadığını aktaran Çamalan, devamında şunları söyledi: “Akman’ın sağlık sorunlarının giderilmesini, ihtiyacı olan malzemelerin karşılanmasını, hastane sevklerinde yaşamış oldukları sorunların acil bir şekilde giderilmesini, insanlık onuruna aykırı olan ve sağlığa erişimi engelleyen kelepçeli muayene ve tek kişilik ring araçları ile sevke son verilmesini talep ediyoruz.”
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

Erdoğan: Bu gece itibariyle yeni tedbirlere başlıyoruz

HABER MERKEZİ- Koronavirüs tedbirleri kapsamında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu geceden itibariyle yeni tedbirlere başlıyoruz” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir