25 Şubat 2020, Salı
img

Hrant doğduğu evde anıldı

HABER MERKEZİ – Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, öldürülmesinin 13’üncü yılında birçok kentte düzenlenen eylemlerle anılarak cezasızlık politikasına dikkat çekildi. 

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, öldürülmesinin 13’üncü yılında birçok kentte düzenlenen eylemlerle anıldı. 
 
MALATYA
 
Gazeteci Hrant Dink katledilişinin 13’üncü yıl dönümünde Malatya’da doğduğu evin önünde yol arkadaşları ve sevenleri tarafından anıldı.  Kentin Saltköprü Mahallesi’nde bulunan evinin önünde yapılan anma etkinliğine İnsan Hakları Derneği (İHD)Malatya Şube Eşbaşkanı Gönül Öztürkoğlu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Malatya il ve ilçe yöneticileri, çok sayıda kişi katıldı.
 
Saygı duruşuyla başlayan anmada, “Hrant Dink’i unutmadık unutmayacağız!” pankartı açılırken, “Katilleri koruyan cinayete ortaktır”, “Geleneği terk et katilleri teslim et” yazılı dövizler ve fotoğraflar taşındı. 
 
‘CEZASIZLIK POLİTİKASI’
 
Anma etkinliğinde söz alan İHD Malatya Şube Eşbaşkanı Gönül Öztürkoğlu, Dink’in öldürülmesinin üzerinden 13 yıl geçmesine rağmen cinayete dair kapsamlı bir soruşturma yürütülmediği ve azmettiricilerin cezalandırılmadığını söyledi. 
 
“İnsan hakları savunucuları olarak cezasızlık politikasına hayır diyoruz!” diyen Öztürkoğlu, “Dink cinayetinde etkili ve kapsamlı bir soruşturma talebimizi bir kez daha yineliyoruz” dedi.
 
‘TÜRKİYE GEÇMİŞİ İLE YÜZLEŞMELİ’
 
“Türkiye bir bütün olarak geçmişle yüzleşmeli” diyen Öztürkoğlu, hakikat komisyonu kurulması gerektiğini, Hrant Dink cinayeti dâhil binlerce faili meçhul cinayetin hakikat komisyonuyla açığa çıkartılabileceğini söyledi. 
Öztürkoğlu, insan hakları savunucuları olarak Türkiye’de geçmişle yüzleşme sağlanana kadar mücadelemizi sürdüreceklerini ifade etti. 
 
Anma Dink’in doğduğu evin önüne karanfiller bırakılarak son buldu.  
 
ADANA 
 
Adana Emek ve Demokrasi Güçleri, Hrant Dink’i ölüm yıldönümü sebebiyle andı. Seyhan Belediyesi içerisinde bulunan Barış Anıtı önünde yapılan anmaya Adana’daki siyasi parti ve sivil toplum örgütleri teslimlerinin yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Murat Çepni katıldı. 
 
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Adana Şubesi Başkanı Muzaffer Yüksel, Hrant Dink cinayetinin hala aydınlatılmadığını ve arkasındaki güçleri açığa çıkarılmadığını kaydetti. Yüksel, “Tüm karartma, katliamın arkasındaki güçleri gizleme, bir tetikçi ve birkaç yardım ve yatakçı ile gerçeklerin üstünü örtme çabaları başarılı olamamışsa, bunun tek nedeni halklarımızın mücadelesidir. Biliyoruz ki tek çözüm halkların mücadelesidir” dedi.
 
HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, Dink cinayetinde emir verenlerin bugün de savaş politikalarına devam ettiğini ifade etti.

İZMİR

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Hrant Dink’in katledilişinin 13. yılında Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması düzenledi. “Unutmuyoruz Affetmiyoruz” pankartının açıldığı eylemde ‘Hrant İçin Adalet İçin’, ‘Hepimiz Hrantız Hepimiz Ermeniyiz’ ve ‘Faşizme İnat Kardeşimsin Hrant İçin’ sloganları atılarak katliamın aydınlatılması istendi.Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclis  (PM) Üyelerinin yanı sıra çok sayıda Sivil Toplum Örgütü destek verdi.

Konuya dair basın metnini Eğitim  ve Bilim Emekçileri Sendikası ( Eğitim-Sen) İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Necip Vardal okudu.

‘CUMUHURİYET TARİHİ FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLERLE DOLU’

Kendisini barışa adamış olan Hrant Dink’in, milliyetçilik hastalığına tutulmuş bir tetikçi tarafından katledilmesinin üzerinden 13 yıl geçtiğini hatırlatan Vardal,  aradan geçen zamana rağmen gerçek faillerin hala yargılanmadığını söyledi. Sürdürdükleri adalet arayışlarını sekteye uğratmayı amaçlayan yalanlar ve oyalamaların da devam ettiğine dikkat çeken Vardal, “Hepimiz biliyoruz; Cumhuriyet tarihi, faili meçhul siyasi cinayetlerle ve bu cinayetlerin bitmeyen davalarıyla doludur. Hrant’ın katlinin akabinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hiçbir cinayet Ankara’nın karanlık dehlizlerinde kaybolmayacak” demişti. Bugün bu cinayette dahli veya kusuru olan bazı kamu görevlileri yargı önüne çıkarılmış olsalar da ‘vur emri’ni kimin verdiğini hâlâ bilmiyoruz. Bu nedenle davanın üstünü örten sis perdesi henüz kalkmış değil.  Bugüne dek Hrant Dink cinayetinin sözü edilen o dehlizlerde kaybolmasına izin vermedik. Ancak bir bebekten katil yaratan zihniyetin o dehlizlerde üretildiğini çok iyi biliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘HEPİNİZ ORADAYDINIZ HEPİNİZ FAİLSİNİZ’

Dink cinayetinin ardından başlayan yargılama sürecinin Türkiye’nin geçmişindeki diğer bütün siyasi cinayetlerin ardından başlayan yargılamalar gibi olduğuna vurgu yapan Vardal şunları söyledi: “AKP iktidarı, o dönemde iktidarda olan sanki kendileri değilmiş ve cinayette hiçbir dahli yokmuş gibi şimdi tüm sorumluluğun Gülen cemaatinde olduğunu söylüyor. Cinayetin arkasındaki güçler açığa çıkarılmadığı gibi, her duruşmada tutuklu sanıkların bir kısmı tahliye ediliyor. Ne derseniz deyin, ne yaparsanız yapın ama bizi aptal yerine koymayın! Buradan bir kez daha iktidara sesleniyoruz: Hepiniz oradaydınız, hepiniz failsiniz. Çok iyi biliyoruz ki hepiniz o gün cinayet mahallindeydiniz. Polisinizle, jandarma istihbaratçınızla, valinizle hepiniz oradaydınız.”

‘BARIŞIN DİLİNİ İNŞA ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Ülkenin her bakımından 13 yıl öncesinin çok gerisinde olduğunu aktaran Vardal, artık adaletten, vicdandan, özgürlükten, barıştan söz etmenin  suç ve suçluyu övmekle eş anlamlı hale geldiğini söyledi. Vardal “Hâlâ bu topraklarda farklı dillerden söylenen türkülerle, birlikte halaya durma umudumuzu yok etmek istiyorlar. İstiyorlar ki, her renk griye dönüşsün, herkes aynı şeyin doğru olduğunu düşünsün; sorgusuz sualsiz her şeye evet desin. Yüreğinden dökülen barışın, hakikatin, cesaretin ve umudun sesinin ulaştığı herkes seni çok özlüyor sevgili Ahparig. Ancak herkes çok iyi bilmeli ki, bize miras bıraktığın ve hafızamıza kayıtlanan umudu, hücrelerimizden çıkıp dünyaya açılma imkânını, barış içinde bir arada yaşama ihtimalini yok etmek artık hiçbir şekilde mümkün değil. Bu umut, bu imkân, bu ihtimal, bu bir aradalık aynı zamanda senin bize vasiyetin idi. Bu vasiyete inatla sahip çıkarak her ne pahasına olursa olsun barışın dilini inşa etmeyi sürdüreceğiz” dedi.

İSTANBUL

Halkların Demokratik Partisi (HDP)  Kadıköy ilçe örgütü de Hrant Dink’i anmak için “Mumunu, ışığını al da gel” şiarıyla Kadıköy’de bulunan Süreyya Operası önünde buluştu. Anma da “13 yıl oldu unutmadık unutturmayacağız” pankartı açıldı. Anmada da sık sık, “Hrant için adalet herkes için adalet”, “Hrant’ın hesabı sorulacak” ve “Tahir Elçi’yle Kürdüz Hrant Dink’le Ermeniyiz”, “Hrant için adalet” dövizlerinin yanı sıra Ermenice dövizler de taşındı.

 Anmaya HDP eski MYK üyesi Murat Mıhçı, HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu  ve HDP il ve ilçe yöneticileri katıldı. Hrant Dink’in fotoğrafının önüne mumlar konularak başlanan programda Kadıköy ilçe eşbaşkanı Gül Demir, hala adalet arayışının sürdürüldüğünü ve 13 yıl değil 103 yıl da olsa bu adalet tesis edilene kadar bu arayışın süreceğini belirtti.

Ardından söz alan Murat Mıhçı, “Biz Hrant’ı anmakla sadece Hrant’ı anmıyoruz, belleklerimizi koruyoruz buna ihtiyacımız var. Bugün 2 bin kişiye yakın Hrant Dink’i anmaya o alana geldi ve biliyorum ki birçok kişi oraya çıkmaya dahi korkuyor.”

 ‘ADALETİ BİZ SAĞLAYACAĞIZ’

Ardından söz alan HDP’li Musa Piroğlu ise, katillerin hep serbest bırakıldığına dikkat çekerek,  “Ama biz adalet istemiyoruz çünkü onların bizlere adalet verme şansı yok, çünkü onlar adaletsizlik üzerine kurulu. Adalet bu ülkede ancak halkı, ezilenleri, yoksulları, kadınları, Kürdü, Alevisi, Ermeni, ayağa kalktığı gün sağlanacak. Adaleti biz sağlayacağız. Ve o gün geldiğinde bugün adaletsizliğin bütün uygulamalarını yapan hırsızları, katilleri koruyanlardan hesap soracağız ve onlara adaletin nasıl sağlandığını kendi ellerimizle göstereceğiz. Hrant’ın da hesabını soracağız, Maraş’ın da hesabını soracağız, Roboski’nin de hesabını soracağız ve o gün çok uzak değil. Katilleri koruyanlar bunu bilsin ve katillerden ürkenler bu devletten ürkenler de bunu bilsin öfke büyüyor ve bu öfke patladığında onlar kaçacak yer arayacaklar” dedi.  

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Depremin vurduğu İran’da 44 köy yaşanmaz durumda

HABER MERKEZİ – İran’ın Xoy kentinde meydana gelen ve Van’ın Başkale ilçesinde 9 kişinin yaşamını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir