20 Ocak 2020, Pazartesi
img

Kadınların eylemine müdahale gerekçesi ‘suç’ oluşturan sloganlar

İSTANBUL- İstanbul Valiliği,  kadınların Kadıköy’de gerçekleştirdikleri danslı protesto eylemine ilişkin açıklama yaparak, müdahale gerekçesinin suç oluşturan sloganlar olduğunu belirtti.

Şili’de kadınların kadın cinayetlerine, cinsel saldırı ve istismar olaylarına karşı başlattığı danslı protesto İstanbul’da da yapıldı. Şili’deki kadınlarla dayanışmak amacıyla Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun (KCDP) çağrısıyla Kadıköy’de bir araya gelen kadınlara polis müdahale etmişti.

KCDP Genel Sekreteri Fidan Ataselim’in de içinde bulunduğu 7 kadın da gözaltına alınarak, gözaltı sürelerinin 24 saat süreceği belirtilmişti.

İstanbul Valiliği gerçekleştirilen eylemle ilgili açıklama yaptı.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, ”Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından ‘Şili ülkesindeki kadın hakları ve kadınlara yönelik şiddet konularına dikkat çekmek’ amacıyla bugün saat 15.00’te Kadıköy İskele Meydanı’nda bir etkinlik düzenlenmiştir. Platform üyeleri tarafından düzenlenen etkinlikte yapılan dans gösterileri sonrasında atılan sloganlarda ‘tecavüzcü sensin, öldüren sensin, polisler, hâkimler, devlet ve başkan’ şeklinde ifadeler kullanan söz konusu gruba yaptıklarının suç olduğu, eylemi durdurmaları ve dağılmaları için makul süre tanınmıştır. Ancak, grubun dağılmamakta ısrar edip, konusu suç oluşturan sloganlara devam etmeleri üzerine, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü Kadın Grubu tarafından polis marifetiyle alan boşaltılmaya çalışılmıştır. Etkinliği provoke eden ve güvenlik güçlerine mukavemette bulunan 7 şahıs Cumhuriyet Savcılığı talimatları ile gözaltına alınmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

Öte yandan gözaltına alınan 7 kadın yarın Anadolu Adliyesi’ne çıkarılacak. KCDP, tüm kadınları dayanışmaya çağırdı. 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

HDP Kadın Konferansı’nda 2’nci gün

ANKARA – HDP Kadın Meclisi’nin “Özgürlükte ısrarlı mücadele de kararlıyız” şiarıyla düzenlediği Kadın Konferansı 2’nici …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir