15 Kasım 2019, Cuma
img

‘Kayyumlar dişe diş mücadeleyle püskürtülür’

İSTANBUL – HDP’nin kazandığı belediyelere kayyum atamanın Kürt halkının iradesine dönük açık bir saldırı olduğunu belirten siyasi parti ve sendika temsilcileri, “Kayyumlar, sokakta verilecek dişe diş mücadeleyle püskürtülür” dedi. 

Diyarbakır, Mardin, Van, Karayazı ve Kulp belediyelerinin ardından 18 Ekim’de Hakkari, Yüksekova ve Nusaybin belediyelerine de kayyum atandı. Atanan kayyumlara tepki gösteren Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce ve sendika temsilcileri, belediyelere atanan kayyumların “Kürt halkının iradesine açık bir saldırı” olarak adlandırılması gerektiğini ifade etti. 
 
Hükümetin hem dış politikada hem de içerde yaşadığı krizleri baskılar, yasaklamalar ve şiddetle geçiştirmeye çalıştığını belirten SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce, “Kayyumlar da bu hukuksuzlukların en somut örneklerinden biridir. Evrensel hukukun, insan haklarının en temel kurallarını dahi ayaklar altına alan bu uygulamalara teslim olmayacağız” dedi. 
 
BİRLİKTE MÜCADELE ETME 
 
Kayyum ve savaş politikalarıyla Türkiye halklarının esaret altına alınmak istendiğini söyleyen Yüce, “Bu iktidar işçinin, emekçinin hakkını yemeye, iş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçilerin, yakılan, kesilen ormanların, açılan milyon metre küplük siyanür çukurların, kadın cinayetlerinin artması gibi saymakla bitmeyecek uygulamalarına devam ediyor. İktidar, yaşama ve insana dair ne varsa sermaye ve yandaşlarının çıkarları için polis baskısıyla kontrol altında tutmaya devam etmektedir. Biz ilericilere, aydınlara, devrimcilere düşende ‘Gün daha çok birlikte mücadele etme ve baskılara karşı direnme günüdür’ demektir” diye belirtti.  
 
DİŞE DİŞ MÜCADELE
 
Bölgedeki belediyelere sırasıyla kayyum atanmasının sebebinin Kürt hareketinin meşruluğunun ortadan kaldırılmak istenmesi olduğunu ifade eden Devrimci Tekstil İşçiler Sendikası (DEV-TEKSTİL) Temsilcisi Okan Karaçan, “Yıllarca Kürt halkını ve emekçilerini katleden sermaye devleti, pervasızlığından hiçbir zaman vazgeçmemiştir. Kürt halkı bu saldırılara karşı verdiği mücadeleler  ile geri püskürtmüştür. Belediyelere atanan kayyımların sokakta verilecek dişe diş mücadele ile püskürtülmesi mümkün olacaktır. Aksi takdirde AKP iktidarı kendisinin alamadığı her yeri kayyımlar atayarak baskı altına alacaktır” diye konuştu. 
 
KÜRTLERİN İRADESİNE SALDIRI
 
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılı ise, belediye eşbaşkanlarının görevden alınması ve yerlerine kayyum atanmasının Kürt halkının iradesine açık bir saldırı olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Saygılı, “Bu gelip, geçici bir uygulama değildir. Komple bir devlet konseptidir. Kürt halkının birliğini bütünlüğünü temsil eden kurum ve kuruluşun bertaraf edilmesi hedefleniyor” diye vurguladı. 
 
Kurum ve kuruluşların ele geçirilmesiyle halkın örgütsüz bırakılmaya çalışıldığının altını çizen Saygılı, “Kürt halkına her yerde en yüksek düzeyde operasyonlar söz konusu. Saldırılar tarihte hiç bu kadar üst düzeyde olmamıştı. Bu onların niyetidir. Ama buna rağmen belki çok büyük ayaklanmalar olarak geri adım attırılamıyor ama Kürt halkının da köklü ve sürece yayılmış mücadelesi devam edecektir diye düşünüyorum. Şu anda bir sessizlik hali olsa da insanların kabullenmeme durumu var. Sadece ülkede değil, Avrupa’da ve diğer yerlerde bu yapılanlar görülüyor” dedi.
 
“İnsanım diyen herkes kayyum saldırısına karşı sesini yükseltilmeli” diyen Saygılı, şöyle dedi: “Kürt halkının iradesini savunmak, mevcut statükoya karşı gelmektir. Bu tasfiyeci, faşist kayyum anlayışına karşı Kürt halkının meşru yöneticilerinin göreve iade edilmesi gerektiğini savunuyoruz.” 
 
‘SEBEPLERİN ALTI BOŞ’
 
Kayyumların bir devlet politikası olduğunu belirten İnşaat-İş Sendikası Yönetim Kurulu üyesi Yunus Özgür de, “Görevden almalara dair sunulan sebeplerin altı boş ve komik sebeplerdir. Bu kayyumlar ve baskılarla Kürt halkı teslim alınmaya çalışılıyor. Kürk halkı özelinde tüm ezilen kesimlere mesaj veriliyor. ‘Benim karşımda ses çıkarırsanız sizi de böyle yaparım’ demek istiyorlar. Seçilmişlerin derhal görevlerine iade edilmeleri gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

HDP’li Vekil Tosun’un oğlu gözaltına alındı

DİYARBAKIR – HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun’un oğlu Muhammet Şiyar Tosun, gözaltına alındı.    Halkların Demokratik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir