14 Kasım 2019, Perşembe
img

‘Necmettin Giritlioğlu’nun mücadelesi herkese anlatılmalı’

İSTANBUL – İzmir’de 1970’te inşaat işçilerinin eyleminde vurularak öldürülen Yapı-işçileri Sendikası Genel Başkanı Necmettin Giritlioğlu’nun mücadelesinin anlatılması gerektiğini belirten Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut, “İşçi mücadeleleri yeniden yükseltmeli” dedi. 
 
Devrimci Yapı İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası(Dev Yapı-İş), 1970’de İzmir Aliağa’da inşaat işçilerinin gerçekleştirdiği grevde vurularak öldürülen Yapı-işçileri Sendika Genel Başkanı Necmettin Giritlioğlu’nun hayatını konu alan Bir Devrimcinin Hatırası kitabı üzerine Kadıköy Eğitim-Sen Şubesi’nde söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşiye kitabın yazarı Can Şafak, Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut ve çok sayıda emekçi katıldı. 
 
‘MÜCADELESİNİ HERKESE ANLATACAĞIZ’
 
Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut, Necmettin Giritlioğlu ve mücadele eden sendika emekçilerinin ön plana çıkarılması gerektiğini belirterek, “1960’lı ve 70’li yıllarda hem sendikal hareketler hem de toplumsal hareketler çok güçlüydü. Giritlioğlu, böyle bir dönemde inşaat işçileriyle birlikte insanca yaşam mücadelesi yürüten, genç yaşına rağmen şantiye şantiye gezen bir sendika önderiydi” dedi. 
 
Sendikal ve toplumsal hareketlerin günümüzde zayıfladığı eleştirisinde bulunan Karabulut, “Bizim üzerimize düşen görev, bu mücadeleleri yeniden yükseltmek olmalıdır. Bunu yaparken de bizden önce bu bayrağı taşıyanların hayatlarını, mücadelelerini herkese anlatacağız” diye konuştu. 
 
‘İŞÇİ HAKLARI ANAYASA GİRİYOR’
 
Yazar Can Şafak, günümüz ile Necmettin Giritlioğlu’nun yaşadığı dönem arasında birçok farklılık bulunduğuna işaret ederek, “1960’lara baktığımızda yükselmekte olan bir emek hareketi görüyoruz. Saraçhane’de yapılan büyük bir işçi eylemi oluyor ve ardından Kavel direnişi gerçekleşiyor. O zamana kadar işçilerin hakkı olmayan grev ve toplu sözleşme gibi haklar, işçilerin yasal hakları olarak anayasaya giriyor” diye belirtti. 
 
‘SOSYALİZMLE GENÇ YAŞTA TANIŞTI’
 
1960’lı yıllardaki emek mücadelesi ve Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) kuruluşunu anımsatan Şafak, “O yıllarda öğrenci hareketleri içinde solun ciddi bir gücü oluşuyor. Nihayetinde 15-16 Haziran direnişiyle, işçi sınıfı işçilerin var olduğunu dosta düşmana ilan ediyor. Necmettin, 18 yaşında TİP kongresine katılıyor ve sosyalizmle tanışıyor. 23 yaşında Ereğli Demir Çelik fabrikasında işe giren Necmettin, emek mücadelesine atılıyor. İşe başlar başlamaz Maden-İş Sendikasına üye olarak, gençlik örgütlenmesi yürüterek, sendikanın gençlik kolları başkanı oluyor” şeklinde anlattı. 
 
‘ÖLDÜRÜLMESİ TESADÜF DEĞİLDİ’
 
Giritlioğlu’nun, sosyalist hareketiyle işçi hareketlerini birleştirdiğini söyleyen Şafak, “Necmettin sermaye ve devletin çok korktuğu şeyi yaptığı için bir gösteriden sonra tutuklanıyor. Cezaevinden çıktıktan sonra inşaat işçisi olarak çalışmaya başlayan Necmettin, kısa süre sonra Yapı İşçileri Sendikası ile tanışıp sendikanın başkanı oldu” diye konuştu. 
 
Yapı İşçileri Sendikası ve Devrimci Gençlik (DEV-GENÇ) arasındaki ortak mücadelesine değinen Şafak, “Aliağa’daki bir grev için İzmir’e giden Necmettin, şantiyeye girmek isteyen bir aracı engellemeye çalışırken azılı bir anti-komünist Kazım Söyüncü tarafından vurularak, öldürüldü. Necmettin’in hayatını düşündüğümüzde bu cinayetin bir tesadüf değildi. Necmettin’i tekrar hatırlatmak onu gençlere tanıtmak için bu kitabı hazırladık” ifadelerini kullandı.
 
Söyleşi, yazar Can Şafak’ın imza etkinliğiyle sona erdi. 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Yakılan Muşlu Hilmi Yıldırım’ın bilinmeyen öyküsü

DİYARBAKIR – Tarihin sayfalarında saklı kalan Kürt halkının özgürlük arayışının neferlerinden Muşlu Hilmi Yıldırım’ın yaşam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir