25 Şubat 2020, Salı
img

Sarısaç: Görüntüler zulmün 30 saniyelik yansımasıdır

VAN – HDP Milletvekili Murat Sarısaç, “Dünkü görüntüler Kürdistan’da halka yapılan zulüm politikalarının 30 saniyelik yansımasıydı. Kürdistan’da ayrı bir hukuk var ve böyle pervasızca kendisini gösteriyor” dedi. 

Van’da günlerdir kendisini takip eden bir aracı ve içerisindeki şahısları dün cep telefonuyla görüntüleyip teşhir eden Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Murat Sarısaç, iktidar medyasının yaşananları maniple etme çabaları ve yaşananları anlattı. Van Valiliği’nin aracından zorla çıkarılarak gözaltına alınan Parti Meclis üyesi Yunus Durdu için yaptığı “Örgüte eleman kazandıran kişiler gözaltına alındı” şeklindeki açıklamaya atıfta bulunan Sarısaç, “Evet, Yunus Durdu partimize eleman kazandırıyor. PM olması itibariyle Yunus Durdu’nun görevi zaten HDP’nin güçlenmesini sağlamak ve üye sayısını arttırmak” dedi. 
 
‘ZULÜM POLİTİKASININ YANSIMASI’
 
PM üyesi Durdu’nun partinin resmi bir üyesi ve çalışanı olduğunu söyleyen Sarısaç, Durdu ile birlikte kentte yaptıkları tüm etkinleri partinin resmi hesaplarında yayınladıklarını belirtti. Sarısaç, “Hatta Durdu’nun da içerisinde olduğu bir grup arkadaşımızla bir gün önce kentteki STK’leri ziyaret ettik ve hesaplarımızda paylaştık. Havuz medyasının anında bir manipülasyona girmesinin temel nedeni polislerin kaçma biçiminin yarattığı bir sonuçtur. Dünkü görüntüler Kürdistan’da halka yapılan baskı, zulüm politikalarının 30 saniyelik yansımasıydı. Bu zulüm her gün bu halka uygulanıyor. Kürdistan’da Kürtlerle ilgili ayrı bir hukuk var ve bu hukuk işte böyle pervasızca kendisini gösteriyor. Çünkü bu kişiler burada yaptıkları tüm zulümleri mubah görüyorlar ve bunun açıkçası bir cezai karşılığının da olmadığını iyi biliyorlar” dedi. 
 
‘BU KİŞİLER DEŞİFRE EDİLMELİ’
 
Önceki gün kentte bulunan yüzlerce eve baskın yapıldığını, 47 kişinin gözaltına alındığını hatırlatan Sarısaç, “Korkutma amaçlı polis birçok evi basıyor, arama yapıyor ve ‘yanlış ihbar’ diyerek çıkıyor. Bu politika bir kaç günlük bir politika değil. Dünkü mesele bu kişileri deşifre ettiğim için şahsım üzerinden gelişti. Bu kişileri deşifre etmesem belki de bugün bu arkadaşımız terörist ilan edilmeyecekti. Ama dünkü modern Torosların çektiğim görüntülerle açığa çıkmasından sonra devlet bu durumu maniple etme, bunun üzerinden başka bir algı yaratmaya çalıştı. Mesele HDP milletvekilinin orada havuz medyası tarafından hedef gösterilmesi değil, oradaki temel mesele tekrar Torasların devreye sokulmasıdır. Her gün neredeyse insanlar işte bu modern Toroslarla kaçırılıyor, gözaltına alınıyor ve ajanlaştırılmak için tehdit ediliyor. Her gün bu tipler köylere gidip insanları tehdit ediyor. Yine mesele, bizim hedef gösterilmemiz değil, hükümetin ve ona bağlı tetikçilerin olayı maniple etme, hukuksuzca hareket eden bu kişilerin deşifre edilmesidir. Asıl olarak onların maniple etmek istediği durumu işlemek ve konuşmamız gerekiyor” dedi. 
 
‘TUTUKLAMA İÇİN NEDEN YARATIYORLAR’
 
Kendisini takip eden kişilerin hukuksuzca bir şey yaptıklarının farkında olduklarını anlatan Sarısaç şunları kaydetti: “Hukuksuzca hareket eden, kimlikleri vermeyen bu kişilerin kaçma nedeni ortaya koyuyor ki bunlar gerçekten hukuksuz bir şey yapıyor ve bunu gizleme ihtiyacı hissediyorlar. Zaten hemen aynı gün ‘Terörist milletvekilinin evinde çıktı’ diye başlık atmaya başladılar. Çıkan tüm haberler tek tip olarak yayınlandı. Belli ki polis bunu servis etmiş ve yayınlamalarını istemiş. Bu arkadaşımızı tutuklamak için bir sebep yaratmak gerekiyordu ve bunun adımlarını medya üzerinden attılar. Bu yaşananlar ilk değil. PM üyelerimiz neredeyse gittikleri tüm kentlerde ya gözaltına alınıyor ya da saatlerce bir yerde bekletiyorlar. Bu hükümetin HDP’yi çalıştırmama durumudur. Yani düşman hukukuyla Kürt halkına yaklaşıyorlar. AKP’nin bu yaklaşımı sadece PM üyeleri, halka ve milletvekillerine değil, topyekun bu halkın tüm değerlerine yaklaşım biçimidir.”

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Depremin vurduğu İran’da 44 köy yaşanmaz durumda

HABER MERKEZİ – İran’ın Xoy kentinde meydana gelen ve Van’ın Başkale ilçesinde 9 kişinin yaşamını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir