25 Şubat 2020, Salı
img

‘Torosların ittifakı yine işbaşında’

ANKARA – HDP, “Torosların ittifakı yine işbaşında” sözleriyle Van Milletvekili Murat Sarısaç’ın plakasız bir araç tarafından günlerce takip edilmesine tepki göstererek, hukuki işlem başlattıklarını duyurdu.

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), Van Milletvekili Murat Sarısaç’ın günlerdir plakasız bir araç tarafından takip edilmesine ve aracının önü kesilerek Parti Meclis üyesi Yunus Durdu’nun gözaltına alınmasına  ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, AKP-MHP iktidarının 1990’lı yılların karanlık dönemini aratmayacak yol ve yöntemlerle demokratik ve barışçıl mücadele yürütenleri hedef aldığına dikkat çekilerek,  “Torosların ittifakı yine işbaşında” denildi. 
 
SUÇU MEŞRULAŞTIRMA GİRİŞİMİ
 
Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Önce yüzlerini gizleyen ve panikleyen şahıslar, bir süre sonra aldıkları talimatla, korsanvari bir şekilde vekilimizin aracının önünü keserek Parti Meclisi üyemiz Yunus Durdu’yu kaçırmıştır. Yasa ve hukuk tanımayan ve korsanvari yöntemleri teşhir olan bu şahıslar panik halinde ve suçluluk psikolojisiyle devletin resmi ajansı olan Anadolu Ajansı’nı da (AA) alet ettikleri bir kumpas kurmuşlardır. AA, milletvekilimizle birlikte kongre çalışmalarımızı yürüten PM üyemiz Yunus Durdu’nun kaçırılmasını ve milletvekilimizin takip edilmesini amacından saptırmak için, PM üyemizin ismini kodlayarak, ‘aranan terörist milletvekilinin aracında gözaltına alınmıştır’ başlıklı haberle algı yaratmaya çalışmaktadır. Hazırlanan haberin başlığı ve dili alenen hedef gösterme amaçlıdır ve karanlık odakların işledikleri suçu meşrulaştırma girişimidir. Basın ilkelerini ve ahlakını yok sayan ve iktidarın borazanı olarak çalışan Anadolu Ajansı, partimize yönelik yeni bir kumpasın ve operasyonun sözcülüğünü yapmaktadır.
 
TEK TEK TEŞHİR EDECEĞİZ
 
Bu yöntemlerin tümü, 90’lı yılların o karanlık dönemine ait olan ve faili meçhul cinayetlere davetiye çıkaran yöntemlerdir. 90’lı yılların derin devlet aktörleri ile suç ortaklığı yapan ve Kürt halkını yeniden Beyaz Toroslarla tehdit eden AKP iktidarı, bu yöntemlerle gözdağı vermeye çalışmaktadır. Demokrasi, barış, adalet ve özgürlük mücadelesi yürüten hiçbir kişi iktidarın bu kirli ve karanlık tehditlerine boyun eğmeyecektir. Bu karanlık planları tek tek teşhir etmeye devam edeceğiz. Tansu Çiller’e, Mehmet Ağar’a, o dönemin tetikçilerine ve onların yöntemlerine bel bağlayanlar bir kez daha kaybedeceklerdir.
 
Parti olarak bu kararı alanlar ve uygulayanlar hakkında hukuki işlemleri de başlatmış bulunuyoruz. Bu suçu işleyenler, bugün değilse bile yarın bunun hesabını hukuk önünde verecektir.”

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

HDP Eş Genel Başkanlığı’na Buldan ve Sancar seçildi

ANKARA – HDP Kongresi’nde yapılan oylama sonrasında Eş Genel Başkanlığı’na Pervin Buldan ve Mithat Sancar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir