25 Şubat 2020, Salı
img

Van’da ‘Mahabad Cumhuriyeti’ üzerine panel

VAN – KESK Van Şubesi, “Mahabad Cumhuriyeti kuruluşunun 74’ncü yıl dönümüne” dair panel düzenledi. 

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Van Şubesi “Mahabad Cumhuriyeti kuruluşunun 74’ncü yıl dönümüne” adlı panel düzenledi. Panelin moderatörlüğünü  KESK Van Şubeleri Dönem Sözcüsü Bedri Yamac’ın yaptığı panelde konuşmacı olarak Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Hasan Umar ve Kürt yazar Qahir Bateyi yer aldı. 

‘MAHABAD CUMHURİYETİ 11 AY KALMIŞTIR’

Panelde ilk olarak konuşa KHK ile ihraç edilen KESK üyesi Hasan Umar, “Sizin de bildiğiniz gibi Mahabad Cumhuriyeti 11 ay devam etmiştir. Yani bir yılını bile doldurmuş değil. Cumhuriyetin kuruluşunda çok büyük sıkıntılar yaşandı. Mahabad Cumhuriyeti’n 2. Dünya Savaşı’ndan sonra kuruldu. O zamanlar müttefik devletler vardı. Rusya ve Sovyetler vardı içinde. O zamanlar İran’da da Şeyh Rıza Pehlevi tahttaydı. Fikriyatı Hitlerindi. Hitlerle ilişkileri vardı. Fakat dünya savaşında ‘kimsenin arkasını tutmuyorum’ diyordu. Müttefik devletler bu durumdan haberdar olunca Şeyh Rıza Pehlevi’yi tahttan indirip petrole el koymayı düşünüyorlardı. Çünkü petrol onlar için çok değerliydi. O yüzden İngilizler ve Sovyet Rusya 1941’de İran’ı işgal ettiler. O dönemler Doğu Kürdistan Sovyet Rusya’nın etkisi altına alındı. Sovyet Rusya devleti kurulunca devlet balkanları için yeni demokrat partiler kurmak, komünist örgütsel çalışmalarını yapması için önerileri vardı” dedi. 

‘CUMHURİYET İLAN EDİLDİKTEN SONRA KÜRDİSTAN KADIN BİRLİĞİ’Nİ KURUYOR’

Mahabad kuruluşunun 74’ncü yılında Kürdistan Cumhuriyeti’ni, Qazi Muhammedi ve şehitlerini anarak konuşmasına başlayan Kürt yazar Qahir Bateyi ise, “Muhammed ailesi yüzyıllardır toplum içinde adaleti sağlayan aile olarak bilinir. Toplum için etki yaratan Muhammed ailesi herkes tarafından değer verilen ve sevilen bir ailedir. Dindar, yurtsever ve entelektüel bir ailedir. Ulusal bilince sahip kişilerdir. Qazi Muhammet ilk eğitimini babasının yanında alıyor. Fakat ulusal bilincin açığa çıkmasında amcasından etkilenmiştir. Muhammed çocukluğunda bile öncü olarak görülüyor. Toplum genç yaşında bile ona değer veriyor. Cumhuriyetin kuruluşundan önce de (Pêşeva Qazi) isim verilmişti kendisine. Dindarlıktan çok entelektüelliği ile ön plana çıkıyor. Küçük yaşlarda, Kürt ve arasına hiç set çekmedi. İnsanlar onun yaşamında Kürt kültürünü görüyor. Muhammet, Cumhuriyet edildikten sonra Kürdistan kadın birliğini kuruyor. O zamanlar bile kadının özgür olmasını istiyor. ‘Nasıl ki erkek kendini özgür görüyorsa, hak sahibi görüyorsa kadınlar da öyle özgür olacak’ dedi. Belki şimdi sıradan gelebilir ama o zamanlar çok zordu bunlar” dedi. 

Panel yapılan konuşmalar ardından soru cevap bölümüyle son buldu. 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Depremin vurduğu İran’da 44 köy yaşanmaz durumda

HABER MERKEZİ – İran’ın Xoy kentinde meydana gelen ve Van’ın Başkale ilçesinde 9 kişinin yaşamını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir